הפקת חינה בלתי נשכחת

למה חינה? מה משמעות הטקס בקרב העדות השונות? מה הסודות הכי חשובים להפקת חינה מושלמת, ומה מתאים לכיבוד ובכלל לחגיגה?

טקס החינה נהוג בקרב עמי המזרח ואומץ גם על ידי היהודים כטקס של מעבר בין חיי הרווקות וחיי הנישואין. זהו מעין "טקס מקדים" לחתונה עצמה ועורכים אותו לרוב כמה ימים לפני החתונה עצמה. 

בקרב רוב העדות, החינה נחשב לטקס משפחתי יותר ואינטימי, במיוחד אם עורכים אותו לכלה בנפרד. בכל זאת, היות ולעיתים מדובר במשפחות גדולות, צריך קודם כל למצוא אולם אירועים מתאים. לעיתים קטן מהרגיל, כמו האולמות האורבניים שמוצאים בתל אביב ולעיתים אולם רגיל, הכול בהתאם למספר האורחים. 

חינה אצל יהודים תימנים ואצל יהודים מרוקאים

בישראל יש שני טקסי חינה ידועים במיוחד: זה של התימנים וזה של המרוקאים. 

אצל התימנים נהוג להלביש את הכלה בבגדים מסורתיים, מקושטים בתכשיטים כבדים, שמסמלים את עול הנישואין, כאשר במהלך הערב היא מחליפה את בגדיה מספר פעמים: אחרי החינה עצמה, הארוחה והריקודים. 

אצל המרוקאים נערך טקס אינטימי יחסית במקווה, ולאחר הטבילה נערכת החינה עם בני משפחה רבים ואורחים, כאשר נהוג להתלבש בבגדים מסורתיים שונים. בשתי העדות מדובר בטקס שמח מאוד, צבעוני וחגיגי, מלווה בשירה ובריקודים, ובכיבוד רב.

כיבוד – חייבים שיהיה עשיר

במשפחות רבות מחלקים את הכנת הכיבוד לחינה בקרב בנות המשפחה, כאשר כל אחת מכינה משהו. אם זה לא המקרה, נהוג להביא שפע רב של פיתוחים מסוגים שונים, ממתקים רבים, עוגות וקינוחים. כמו כן, יש לרוב הרבה יין ומשקאות חריפים מסורתיים, לצד משקאות אלכוהוליים אחרים. 

כלי הגשה מוזהבים שמסמלים עושר

כמעט בכל העדות נהוג להביא לחתן ולכלה מתנות יפות ויקרות ולהחליף מתנות בין בני המשפחות. כל הטקס כולו עטור זהב ומשדר כמה שיותר עושר וכך גם המתנות השונות. כדי להדגיש את כל זה, נהוג לקשט גם את השולחנות בקערות עטורות זהב, להגיש את התקרובת בצלחות מעוטרות בעיטורי זהב, ועוד. 

צורת הדגשה נוספת של נושא העושר, הוא באמצעות סלסילות שונות, עטופות בדי סאטן לבנים. סלסילות בצורת תיבת אוצר למשל, או צדף, מסמלות את נושא גילוי האוצר והעושר שבעקבותיו. 

בחינה מרוקאית נוהגים להגיש ממתקים ואפילו ריבה בכלים דמויי טאג'ינים, עטופים בבד קטיפה צבעוני ומהודר. כלים אלה יפים מאוד והרעיון של כובע שצריך להסיר, ומתחתיו מסתתר אוצר הכיבודים – נפלא. 

אם אתם רוצים להפיק חינה בלתי נשכחת, קנו כמות יפה של כלים כאלה, כך שיהיה מהם מגוון עשיר על המזנון ועל כל השולחנות, לאורך כל האירוע. צרפו נרות יפים בעבודת יד והרבה פרחים וסרטים ותקבלו שולחנות מקושטים יפהפיים. 

מתנות קטנות לאורחים

אל תשכחו את סיום הערב: הכינו מראש, בכמות יפה ומספקת, כלים אישיים קטנים לסוכריות דרז'ה. כלים אלה תוכלו למצוא במגוון צורות וצבעים.